Doprava
zdarma

Infolinka
0908 455 862

Ako vybrať spací vak

Detský spací vak pomôže zaistiť Vášmu dieťaťu aj Vám lepší spánok, pretože dieťatko sa neodkopáva, ako je tomu u klasickej prikrývky a tým sa znižuje možnosť prechladnutia dieťatka.

Stále častejšie od Vás dostávame otázky ako vybrať ten správny spací vak. Pokúsime sa Vám v tomto článku napísať zopár doporučení, rád a tipov, ktoré by Vám mohli uľahčiť rozhodovanie pri výbere toho najvhodnejšieho spacieho vaku pre Vaše dieťatko.

V prvom rade je dôležité vždy zvoliť vhodnú veľkosť spacieho vaku. Najmä u tých najmenších bábätiek je veľkosť spacieho vaku zásadným parametrom. Najväčšia hrozba pri zle vybranom spacom vaku je vkĺznutie bábätka dovnútra spacieho vaku. K tomu by v žiadnom prípade nemalo prísť, preto je veľmi dôležité pozerať na uvádzané rozmery spacích vakov, a to najmä na šírku vaku a dĺžku prieramkov (u novších typoch vakov ju možno upraviť pomocou patentiek). Naša najmenšia veľkosť spacích vakov je vhodná pre bábätká zhruba od 4,5 kg do 6-tich mesiacov. Rovnako, ako by spací vak nemal byť bábätku príliš veľký, nemal by byť ani malý. Je treba nájsť taký kompromis, aby bábätko nemohlo do spacieho vaku vkĺznuť, ale zároveň aby malo dostatok priestoru na voľné kopanie nožičkami.

Ďalším dôležitým parametrom je teplotný koeficient TOG - jednotka uvádzajúca výhrevnosť spacieho vaku. Táto jednotka označuje v akých teplotných podmienkach je vhodné spací vak používať. Čím vyššie je dané číslo, tým väčšia je samotná výhrevnosť spacieho vaku. V našej ponuke nájdete spacie vaky 0.5 Tog – extra tenké letné, 1 Tog – letné, 2,5 Tog – celoročné a 3,5 Tog - zimné spacie vaky. Aby ste vybrali ten správny teplotný druh, je dobré venovať pozornosť odporučeniam od výrobcu (viď. Piktografická tabuľka nižšie).

Vyššie uvedenou tabuľkou Vám výrobca napovedá, ako zhruba dieťatko obliekať do rôznych TOG teplotných druhov spacieho vaku. Ako je tiež z tabuľky zrejmé, zásadnú úlohu pre výber vhodného teplotného koeficientu zohráva to, ako je Vaše dieťatko do spacieho vaku oblečené a aká je teplota v miestnosti, v ktorej spinká. Pokiaľ je dieťatko zvyknuté spinkať menej alebo viac oblečené, ako je zobrazené v tabuľke, je vhodné s tým počítať a úmerne tak znížiť alebo zvýšiť vybraný TOG spacieho vaku.

V neposlednom rade taktiež treba nezabúdať na potreby samotného dieťatka. Každé dieťatko je iné a je potrebné pozorovať aké podmienky na spinkanie vyhovujú Vášmu dieťatku najviac. U najmenších bábätiek býva vypozorovanie takýchto podmienok celkom náročné. Na druhej strane sa ale nedá prehliadnuť, či je Vášmu bábätku stále teplo, alebo naopak chladno.

Keď už máme doma ratolesti, ktoré vyrástli z bábätkovského obdobia, vieme o nich každým dňom o niečo viac. To platí i o vedomostiach o ich nočnej aktivite, spánku a teplotnom komforte.

Pre väčšie deti je teda už ďaleko ľahšie zvoliť správny teplotný druh spacieho vaku ako pre malé bábätká. S narastajúcim vekom dieťatka totiž vieme, či uprednostňuje skôr teplejšie alebo chladnejšie prostredie, a čo mu je vlastne najpríjemnejšie.

Spací vak bez rukávov s vhodným TOG teplotným koeficientom je voľbou pre všetky ročné obdobia. Spací vak s odopínateľnými rukávmi je potom vhodný hlavne do chladnejších podmienok a na rôzne výlety. Poslúži tak ako spací vak do autosedačky a fusak do kočíka. Ak plánujete dovolenku pod stanom, bude pre Vás spací vak s rukávmi veľkým pomocníkom.

Rozdiel vo vyhotovení spacích vakov, z ktorých si môžete vyberať, je hlavne v ich zapínaní. Zapínanie môže byť po obvode spacieho vaku alebo uprostred prednej strany. Pre tie najmenšie bábätká (0-6 mesiacov) je skoro pri všetkých spacích vakov zapínanie po obvode, čo je praktickejšie najmä pri častom nočnom prebaľovaní. Pre staršie bábätká a batoľatá (6-18 mesiacov) si môžete vybrať tiež zapínanie uprostred. Pri batoľatách, ktoré už v noci neprebaľujeme, môžeme vybrať zapínanie spacieho vaku podľa polohy v ktorej dieťatko najčastejšie spinká. Pokiaľ spinká najviac na boku a my nechceme, aby malo pod sebou zips, vyberieme mu spací vak so zipsom v strede. Ak spinká naše batoľa na brušku alebo na chrbátiku, môžeme preň vybrať druh so zipsom na boku. Naše spacie vaky sú i napriek možnosti výberu zapínania vyrobené pre čo najväčší komfort detí, ktoré v nich spinkajú. Hlavne preto je vo vnútri spacieho vaku v okolí zipsu lem látky, ktorý v zapnutej polohe zips prekrýva a deti tak nechladí ani inak netlačí. Jazdec zipsu je tiež prekrytý ochrannou látkou.

Viac o samotných rozdieloch sa môžete dočítať v našom článku venovanom kladom a záporom jednotlivých spôsobov zapínania spacích vakov.

Dúfame, že Vás tento článok obohatil o nové informácie a že Vás bude inšpirovať ku správnemu výberu spacieho vaku pre Vaše dieťatko.

Pokiaľ Vám ešte niečo nie je jasné a radi by ste sa poradili o výbere spacieho vaku pre svoje dieťatko, neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť. Sme tu pre Vás.

Prajeme Vám pokojné noci a radostné dni plné pohody a zdravia.

 

Zákaznícky servis