Doprava
zdarma

Infolinka
0908 455 862

Otázky

Aký je rozdiel v spacích vakoch so zapínaním v strede a po boku?

Zips v strede:

 • + Umožní Vám už pripraveného drobca rýchlejšie uložiť do spacieho vaku.
 • + Viac vyhovuje deťom spinkajúcim na boku.
 • - Je menej praktický pre manipuláciu s drobčekom napríklad pri nočnom prebaľovaní alebo prezliekaní, na ramienkach sa nedá rozopnúť.

Zips po boku:

 • + Ľahká manipulácia i s tými najmenšími bábätkami. Spací vak môžete po rozopnutí celého zipsu a všetkých patentov rozložiť do jednej roviny. Dieťatko tak môžete v spacom vaku ľahšie prebaliť alebo prezliecť.
 • + Viac vyhovuje deťom spinkajúcim na chrbátiku alebo na brušku.
 • - O niečo dlhšia doba uloženia dieťatka do vaku. Často deti predlžujú dobu zapínania bočného zipsu vystrkovaním nožičky do boku, von zo spacieho vaku, do cesty zapínania zipsu.

Obidva druhy zapínania spacích vakov majú svojich priaznivcov. Mnoho mamičiek by nekúpilo ten opačný druh, než aký má doma. Vždy najviac záleží na zvyku, a hlavne na tom, čo vyhovuje najviac Vám a Vašej ratolesti. Nedá sa preto povedať, ktorý druh je lepší.

spaci vak ovecky velkespaci vak ovecky male

Je treba deti v spacích vakoch ešte prikrývať?

Nie, nie je. Deti majú v spacích vakoch obmedzený pohyb, a preto hlavne z bezpečnostných dôvodov sa nesmú deti spinkajúce v spacom vaku viac prikrývať. Detské spacie vaky sa vyrábajú v niekoľkých teplotných druhoch (celoročné, letné, zimné, extra tenké letné). Pokiaľ zvolíte pre svoje dieťatko ten správny druh podľa teplotných podmienok, ktoré má v izbičke, kde spinká, myšlienka ďalšieho prikrývania Vás ani nenapadne :)

Ako zvoliť správny teplotný druh (TOG) spacieho vaku?

Na túto otázku je ťažko odpovedať pár slovami. Pokúsime sa Vám ale čo najstručnejšie priblížiť skúsenosti mamičiek, ktoré používajú detské spacie vaky.

Zvolenie TOG podľa oblečenia

Pokiaľ je Vaše dieťatko zvyknuté spinkať v napr. pyžamku (dlhé nohavičky i rukávy) a to celoročne, musíte to brať do úvahy. V takom prípade je potom vhodné zvoliť podľa teploty v miestnosti, kde spinká napr. na leto letný (1Tog) alebo extra tenký letný(0.5Tog) spací vak, a na zimu zase celoročný(2.5Tog) alebo zimný (3.5Tog) spací vak.

Zvolenie TOG podľa teploty v miestnosti

Pokiaľ Váš drobec vie spinkať v rôznom oblečení, môžete výber spacieho vaku voliť viacej podľa teploty v miestnosti napr:

Spací vak bez rukávov

Celoročný 2.5TOG spací vak a jeho použitie v praxi:

 • jar: teplota v izbičke okolo 22°C, oblečenie tenké tričko s krátkym rukávom
 • leto: teplota v izbičke do 24°C, oblečenie väčšinou žiadne, iba plienka

V tropických letných nociach celoročný spací vak nepoužívame.

 • jeseň: teplota v izbičke okolo 20°C, oblečenie tričko s dl. rukávom
 • zima: teplota v izbičke 17-18°C, oblečenie pyžamové dl. nohavice + bavlnená mikina s dl. rukávmi

Letný 1TOG, možno používať v kombinácii s rôznym oblečením celoročne, pokiaľ má drobec v izbičke teploty okolo 19-24°C.

 • 19-20°C - pyžamko dl. nohavice a dl. rukávy, pripadne + tenká mikina s dl. rukávom
 • 21-22°C - body dl. rukáv
 • 23-24°C - body kr. rukáv
 • 24°C a viac - bez pyžamka

Zimný 3.5TOG spací vak sa hodí do teplôt okolo 15-18°C

 • 15-16°C - pyžamko dl. nohavice a dl. rukávy + mikina
 • 17-18°C - pyžamko dl. nohavice a dl. rukávy
 • 18°C a via - body dl. rukáv nebo mikina

Spacie vaky s odopínateľnými rukávmi

Pokiaľ ich používame i na spinkanie, deti do nich obliekame zásadne menej aby sme ich neprehriali. Väčšinou pokiaľ zvolíte TOG podľa teploty v miestnosti, kde dieťatko spinká, stačí do vaku len jedna vrstva oblečenia (body alebo pyžamko s dl. rukávmi a nohavicami - vždy podľa teploty).

Berte prosím všetky vyše napísané odporučania iba ako informatívne. Pokiaľ nie ste si istí so správnym výberom spacieho vaku pre Vaše bábätko, batoľa alebo predškoláka, neváhajte nás kontaktovať.

Odporučania od výrobcu ako správne používať rôzne TOG teplotné koeficienty nájdete v tabuľke.

Môžem svojmu dieťatku zámerne obstarať väčšiu veľkosť spacieho vaku?

Samozrejme rozhodnutie je vždy na Vás, ale zatiaľ sa nám ako odpoveď na túto otázku osvedčilo základné pravidlo:

 • deti, ktoré sú pokojné, pohybovo nie sú veľmi aktívne, tak u tých nebýva problém s tým, keď sa počíta pri spacom vaku na vyrastenie a majú ho zásadne dlhší.
 • živé, neposedné, akčné deti väčšinou neznesú, keď majú spací vak pod nožičkami dlhší. Tá dĺžka spacieho vaku, ktorá je pod nožičkami naviac, ich obmedzuje v pohybe a im sa to nepáči.

Dôležité je vždy odhadnúť, aby dieťatko do väčšieho spacieho vaku nemohlo vkĺznuť.

Stačí nám jeden spací vak v danej veľkosti?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď. Pre jej zodpovedanie veľa záleží na deťoch samotných.

Sú deti, ktorým nevadí, keď v dobe, keď sa vak perie a suší spinkajú výnimočne pod perinkou. Ale taktiež sú deti, ktoré spací vak na noc vyžadujú a je pre ne problém zaspať bez neho.

Pokiaľ máte sušičku a ste schopní spací vak do ďalšieho spinkania vysušiť, potom Vám určite postačí jeden vak. Pohodlnejšie je ale mať na striedanie dva vaky.

Môžem používať spací vak s rukávmi na spinkanie v postieľke?

Pokiaľ bude dieťatko v spacom vaku optimálne oblečené a bude mať v aute, alebo v miestnosti kde spinká vhodnú teplotu, aby nedošlo k jeho prehriatiu, môže používať na spinkanie aj spací vak s rukávmi.

V spacom vaku s rukávmi sú deti celé pekne v teple, čo je jeho hlavná a nesporná prednosť. S tým ale súvisí fakt, že deti majú v takomto spacom vaku menší priestor pre využitie vlastnej termoregulácie. Preto je kladený vysoký dôraz na správne použitie týchto cestovných spacích vakov pri spinkaní v uzavretých miestnostiach a v aute.

Výrobcovia uvádzajú, že neodporúčajú používanie spacieho vaku s rukávmi na spinkanie v aute a uzavretých miestnostiach, čo je predovšetkým z dôvodu možného prehriatia dieťatka, ktoré je uložené v spacom vaku. Samotné rozhodnutie necháva na rodičoch, ktorí najlepšie poznajú prostredie, v ktorom dieťatko spinká a vedia, ako je do spacieho vaku oblečené.

Dve otázky, ktoré nepatria medzi tie najčastejšie kladené, ale boli by sme radi, aby ste na ne poznali odpoveď:

Vybrali sme nevhodný spací vak, môžeme ho vymeniť?

Áno, samozrejme. Pokiaľ je spací vak v pôvodnom neporušenom stavu, napr. iba po vybalení a opätovnom zabalení do originálneho obalu, nie je pre nás najmenší problém Vám ho vymeniť. Pokiaľ budete mať tento problém, neváhajte nás kontaktovať a my s Vami všetko čo najskôr vyriešime.

Na spacom vaku sa nám niečo nezdá. Ako prebieha reklamácia v praxi?

Najskôr nás prosím kontaktujte a pokiaľ je to možné, pošlite nám fotku so stručným popisom problému. Reklamácie riešime okamžite. Budeme Vás kontaktovať čo najskôr, a v závislosti od problému Vám navrhneme riešenie (od výmeny až po vrátenie peňazí). Snažíme sa situáciu vždy vyriešiť tak, aby ste mali k dispozícii nový spací vak čo najskôr.

Ako vybrať správny spací vak pre bábätko?

Stále častejšie od Vás dostávame otázky ako vybrať ten správny spací vak pre bábätká. Pokúsime sa Vám v tomto článku napísať zopár doporučení, rád a tipov, ktoré by Vám mohli uľahčiť Vaše rozhodovanie pri výbere toho najvhodnejšieho spacieho vaku pre Vaše bábätko.

Nie je nad to, keď veci dávajú zmysel a my chápeme všetky súvislosti, preto začneme pekne od začiatku, a to u ešte nenarodených bábätiek- bábätiek v brušku. I táto životná fáza totiž úzko súvisí s používaním spacích vakov pre bábätká a malé deti. Nie je žiadne tajomstvo, že bábätká v brušku okolo seba majú stálu teplotu, pokoj a obmedzený priestor, ktorý je pre ne všetkým čo poznajú a v ktorom sa cítia bezpečne. My chceme, aby sa tak bábätká cítili i po narodení a už od prvých okamžikov ich života ich preto ukladáme do zavinovačiek. V pôrodnici sú v zavinovačkách najviac, v ďalších dňoch doma už potom menej. Zavinovačky používame väčšinou prvých pár týždňov po návrate z pôrodnice a pokiaľ tento spôsob spinkania nášmu bábätku vyhovuje, nastáva už zmienená otázka: „Ako vybrať správny spací vak pre to naše bábätko?“

V prvom rade je dôležité vždy zvoliť vhodnú veľkosť spacieho vaku. Najmä u tých najmenších bábätiek je veľkosť spacieho vaku zásadným parametrom. Najväčšia hrozba pri zle vybranom spacom vaku je vkĺznutie bábätka dovnútra spacieho vaku. K tomu by v žiadnom prípade nemalo prísť, preto je veľmi dôležité pozerať na uvádzané rozmery spacích vakov, a to najmä na šírku vaku a dĺžku prieramkov (u novších typov vakov je možné ju upraviť pomocou patentiek) . Naša najmenšia veľkosť spacích vakov je vhodná pre bábätká zhruba od 4,5 kg do 6-tich mesiacov. Rovnako, ako by spací vak nemal byť bábätku príliš veľký, nemal by byť ani malý. Je treba nájsť taký kompromis, aby bábätko nemohlo do spacieho vaku vkĺznuť, ale zároveň aby malo dostatok priestoru na voľné kopanie nožičkami.

Ďalším dôležitým parametrom je teplotný koeficient TOG – jednotka uvádzajúca výhrevnosť spacieho vaku. Táto jednotka označuje v akých teplotných podmienkach je vhodné spací vak používať. Čím vyššie je dané číslo, tým väčšia je samotná výhrevnosť spacieho vaku. V našej ponuke nájdete spacie vaky 0.5Tog – extra tenké letné, 1Tog – letné, 2,5Tog – celoročné a 3,5Tog - zimné spacie vaky. Aby ste vybrali ten správny teplotný druh, je dobré venovať pozornosť odporučeniam od výrobcu (viď. Piktografická tabuľka nižšie).

Vyššie uvedenou tabuľkou Vám výrobca napovedá, ako zhruba bábätko obliekať do rôznych TOG teplotných druhov spacieho vaku. Ako je tiež z tabuľky zrejmé, zásadnú úlohu pre výber vhodného teplotného koeficientu zohráva to, ako je Vaše bábätko do spacieho vaku oblečené a aká je teplota v miestnosti, v ktorej spinká. Pokiaľ je bábätko zvyknuté spinkať menej alebo viac oblečené, ako je zobrazené v tabuľke, je vhodné s tým počítať a úmerne tak znížiť alebo zvýšiť vybraný TOG spacieho vaku.

V neposlednom rade taktiež treba nezabúdať na potreby samotného bábätka. Každé bábätko je iné a je potrebné pozorovať aké podmienky na spinkanie vyhovujú Vášmu bábätku najviac. U najmenších bábätiek býva vypozorovanie takýchto podmienok celkom náročné. Na druhej strane sa ale nedá prehliadnuť, či je Vášmu bábätku stále teplo, alebo naopak chladno.

Spací vak bez rukávov s vhodným TOG teplotným koeficientom je voľbou pre všetky ročné obdobia. Spací vak s odopínateľnými rukávmi je potom vhodný hlavne do chladnejších podmienok a na rôzne výlety. Poslúži tak ako spací vak do autosedačky a fusak do kočíka. Ak plánujete dovolenku pod stanom, bude pre Vás spací vak s rukávmi veľkým pomocníkom.

Rozdiel vo vyhotovení spacích vakov, z ktorých si môžete vyberať, je hlavne v ich zapínaní. Zapínanie môže byť po obvode spacieho vaku alebo uprostred prednej strany. Pre tie najmenšie bábätká (0-6 mesiacov) je skoro pri všetkých spacích vakov zapínanie po obvode, čo je praktickejšie najmä pri častom nočnom prebaľovaní. Pre staršie bábätká a batoľatá (6-18 mesiacov) si môžete vybrať tiež zapínanie uprostred. Viac o samotných rozdieloch sa môžete dočítať v našom článku venovanom kladom a záporom jednotlivých spôsobov zapínania spacích vakov.

Dúfame, že Vás tento článok obohatil o nové informácie a že Vás bude inšpirovať ku správnemu výberu spacieho vaku pre Vaše bábätko :)

Pokiaľ Vám ešte niečo nie je jasné a radi by ste sa poradili o výbere spacieho vaku pre svoje bábätko, neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť. Sme tu pre Vás.

Prajeme Vám pokojné noci a radostné dni plné pohody a zdravia.

Ako vybrať správny spací vak pre batoľa a predškoláka?

Vyberáte pre svoje dieťatko, ktoré je práve vo veku batoľaťa alebo predškoláka, jeho prvý spací vak? V takom prípade Vám odporúčame prečítať si najskôr článok o výbere spacieho vaku pre bábätko. Dočítate sa tam o tých najzákladnejších princípoch ako správne vybrať spací vak a prečo. Odporúčania a rady z tohto článku sú základom dobrého výberu spacieho vaku pre akékoľvek staré dieťatko.

Keď už máme doma ratolesti, ktoré vyrástli z bábätkovského obdobia, vieme o nich každým dňom o niečo viac. To platí i o vedomostiach o ich nočnej aktivite, spánku a teplotnom komforte.

Pre väčšie deti je teda už ďaleko ľahšie zvoliť správny teplotný druh spacieho vaku ako pre malé bábätká. S narastajúcim vekom dieťatka totiž vieme, či uprednostňuje skôr teplejšie alebo chladnejšie prostredie, a čo mu je vlastne najpríjemnejšie.

Pri batoľatách, ktoré už v noci neprebaľujeme, môžeme vybraťzapínanie spacieho vaku podľa polohy v ktorej dieťatko najčastejšie spinká. Pokiaľ spinká najviac na boku a my nechceme, aby malo pod sebou zips, vyberieme mu spací vak so zipsom v strede. Ak spinká naše batoľa na brušku alebo na chrbátiku, môžeme preň vybrať druh so zipsom na boku. Naše spacie vaky sú i napriek možnosti výberu zapínania vyrobené pre čo najväčší komfort detí, ktoré v nich spinkajú. Hlavne preto je vo vnútri spacieho vaku v okolí zipsu lem látky, ktorý v zapnutej polohe zips prekrýva a deti tak nechladí ani inak netlačí. Jazdec zipsu je tiež prekrytý ochrannou látkou.

Tým najkrajším na výbere spacieho vaku pre batoľatá a predškolákov je ale nepochybne výber farby a vzoru. Deti v tomto veku už majú svoje záujmy, páčia sa im určité farby, autá, zvieratká, kvetinky a pod. A ako je každé dieťatko iné, snažíme sa dať každému možnosť vybrať si vzor, ktorý by sa jemu samému páčil najviac.

A keď v sebe Vy rodičia nájdete ešte kúsok tej krásnej detskej fantázie, vymyslíte o danom vzore nejaký príbeh alebo rozprávku, až potom spoznáte, čo taký spací vak s trochou fantázie dokáže urobiť radosti.

Je veľa detí, ktoré chodia nerady spinkať, v izbičke sa boja, alebo sa im len nechce byť samotným. Každý kúsok pocitu bezpečia, ktorý spacie vaky deťom dávajú, pre ne veľa znamená a pomáha im prekonávať tieto obavy.

Dúfame, že sme Vám i týmto článkom trošku priblížili výber spacieho vaku pre vaše batoľa alebo predškoláka. A snáď tie informácie, ktoré ste z našich článkov získali, Vám dávajú zmysel a sú pre Vás zrozumiteľné.

Pokiaľ Vám ešte niečo nie je jasné a radi by ste sa poradili o výbere spacieho vaku pre svoje dieťatko, neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť. Sme tu pre Vás.

Prajeme Vám pokojné noci a radostné dni plné pohody a zdravia.

Monika s rodinou

Zákaznícky servis